Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сделката между Путин и Ким Чен Ун за Украйна - как КНДР ще помага на Русия

12 август 2022, 07:30 часа • 49624 прочитания

Северна Корея ще получи значителни ползи за подкрепата на руската инвазията в Украйна, пише японското издание JB Press. Става дума за предоставянето от Москва на технологии, енергийни ресурси и валута, от които Пхенян отчаяно се нуждае, смята авторът на статията.*

В допълнение към получаването на руска технология и енергийна подкрепа, Северна Корея е особено заинтересована нейната работна сила да допринесе за възстановяването на Донбас.

Английската дума "deal" първоначално означавала раздаване на карти в игра на карти. Постепенно този термин навлиза в търговския оборот и започва да обозначава преговори, както и постигане на споразумение между участващите страни. Но в Южна Корея тази дума често предполага наличието в споразуменията на страните на някакъв скрит смисъл или "недостатък".

Наскоро Северна Корея официално призна Донецката народна република (ДНР) и Луганската народна република (ЛНР). В резултат Киев скъса дипломатическите отношения с Пхенян.

В същото време руският посланик в Северна Корея Александър Мацегора спомена възможността за използване на севернокорейски строители за възстановяване на ДНР и ЛНР. Затова светът се заинтересува от евентуалното участие на Пхенян в конфликта в Украйна.

Защо КНДР прекъсна отношенията с Украйна и призна ДНР и ЛНР за независими държави, без да се страхува от прекратяване на отношенията с Киев? Защо руският посланик в Пхенян спомена възможността за използване на строители от Северна Корея за възстановяване на ДНР и ЛНР?

Според човек, запознат със ситуацията в посолството на Северна Корея в Русия, разработването на пълномащабната сделка между Пхенян и Москва е започнала в средата на март. "В началото на военните действия в Украйна Русия нямаше интерес към Северна Корея", каза източникът.

Първоначално Пхенян също не се интересувал много от Москва, защото разчитал на бързо приключване на "спецоперацията". Но конфликтът в Украйна продължи по-дълго от очакваното и сега Русия изглежда няма да се оплаче да си сътрудничи със Северна Корея.

Много любопитно е, че това решение за сътрудничество с КНДР в Украйна, според различни информации, е взето от Москва по време на извънредната специална сесия на Общото събрание на ООН, проведена на 3 март, която осъди руската инвазия. На тази извънредна специална сесия на ООН 141 от 193 държави-членки на ООН гласуваха за осъждането на Москва, 5 бяха против (Русия, Беларус, Сирия, Еритрея и Северна Корея) и 35 се въздържаха. Северна Корея първоначално възнамеряваше да се въздържи от гласуването, тъй като и Китай се въздържа. Представителят на Северна Корея в ООН, посланик Ким Сон, по инструкции от Пхенян, щеше да се въздържи при гласуването, за да се възползва, подобно на Китай, от "високата дипломация между Русия и Украйна". Но няколко часа преди гласуването севернокорейското ръководство промени позицията си и реши да гласува против резолюцията, след като Москва все пак настоя за това.

Заради това Русия започна сериозно да обмисля "сделка" със Северна Корея. Около средата на март Пхенян и Москва вече са постигнали принципно споразумение помежду си, казват източници на японското издание.

Защо севернокорейските строители бяха споменати във връзка с възстановяването на Донбас: Северна Корея е предложила на Русия 100 000 "доброволци" срещу Украйна. Същността на практика се свежда до факта, че Северна Корея публично признава, че подкрепя руската "специална операция" в Украйна. Това се отнася за всичко - от подкрепата за смяна на режима в Украйна до официалното признаване на проруските Донецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР).

В съответствие с тази сделка Северна Корея публично декларира държавна подкрепа за Русия на различни места и форуми. Като апотеоз на 13 юли Пхенян официално призна ДНР и ЛНР за независими държави, а по-късно обяви курс към развитие на отношенията с тях.

Освен това, ако Русия поиска от Северна Корея да мобилизира военен персонал и да предостави оръжия за бойните действия в Украйна, Пхенян твърдо обещава да предприеме подходящи мерки. Всъщност двустранната сделка предвижда, че ако Русия поиска от Северна Корея военно участие в своята "специална операция" в Украйна и предоставяне на необходимите оръжия, тогава севернокорейската страна незабавно ще изпълни това искане. Така че сега всичко зависи от Москва.

Какво ще получи Северна Корея от Русия в замяна? Тук можем да идентифицираме три основни области за Пхенян.

Първо, трансфер на технологии за миниатюризация на ядрени бойни глави, които Русия притежава, и технологии за атомни подводници, оборудвани с ядрени бойни глави с малка и средна мощност.

Второ, помощ в енергетиката.

Трето, в случай на участие в конфликта в Украйна севернокорейските военни ще получат реален боен опит, а освен това Пхенян може да разчита на значителна материална компенсация за работата на своята непретенциозна и трудолюбива работна сила.

На 18 юли руският посланик в Северна Корея Александър Мацегора беше интервюиран от руския всекидневник "Известия", като разкри някои подробности от сделката. "Квалифицираните севернокорейски строители, способни да работят в трудни условия, ще станат наша важна опора в процеса на възстановяване на разрушените обществени и индустриални съоръжения (в Донбас). Тук имаме широки възможности за сътрудничество със севернокорейската страна", каза той. Колко ще строят въпросните строители е съвсем отделен въпрос, още повече, че тази седмица лидерът на ЛНР Леонид Пасечник заговори, че 20 000-ния град Попасна вероятно няма да бъде възстановяван, защото е изцяло разрушен.

Тази сделка между Русия и Северна Корея е вид пакт между двете страни, които са обект на санкции, наложени от САЩ и Запада. "Светът скоро ще види истинската природа на разнообразните споразумения за сътрудничество между Северна Корея и Русия“, каза високопоставен руски служител.

Ръководителят на Донецката народна република Денис Пушилин каза следното, след като Пхенян призна ДНР: "Днес Северна Корея призна ДНР. Укрепването на международния статут и държавността на нашата република продължава. Това е и една от нашите дипломатически победи. Ние сме благодарни на народа на Северна Корея за подкрепата на народа на Донбас." В този контекст той изрази надежда за активно и конструктивно сътрудничество между двете страни.

Тук обаче има един много важен нюанс. През 2017 г., в отговор на изстрелването на севернокорейската междуконтинентална балистична ракета Hwasong-15 (ICBM), Съветът за сигурност на ООН поиска репатрирането на всички севернокорейски работници в чужбина до края на 2019 г. Така руско-севернокорейската сделка е хитра маневра за заобикаляне на съответната резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Проруските ДНР и ЛНР не само не са членове на ООН, но и не могат да бъдат официално признати за независими държави. Но властите на проруските републики се опитват да изведат отношенията си с КНДР на двустранно ниво, като постоянно подчертават, че "Русия няма нищо общо с това". Това е хитър измамен ход на Донецк и Луганск.

Важният въпрос е дали севернокорейските работници, изпратени в проруския Донбас, ще бъдат чисто строителни работници. Този въпрос вече беше споменат в изказванията на посланик Мацегора. Трябва да обърнем внимание на частта от изявленията му, в която той спомена, че обхватът на руско-севернокорейското сътрудничество може да бъде много широк. Дори това е достатъчно, за да се предположи, че Северна Корея може да изпрати войски в района на Донбас, даже само за лична защита и за осигуряване на безопасността на своите строители, ако те бъдат изпратени в ДНР и ЛНР.

Севернокорейските войски не могат да чакат заповеди за изпращане в чужбина

Според съобщенията, Северна Корея вече внимателно подготвя военни строителни единици за изпращане в Украйна. Повече от 3000 военнослужещи от 7-мо главно управление (военно строителство) и 8-мо главно управление (военно пътно строителство) на Корейската народна армия са готови да бъдат изпратени в Донбас. Освен това повече от 5000 военнослужещи от гвардейския корпус на армията се подготвят за командировка в ЛНР и ДНР. В готовност са и 2000 бойци от специалните сили от Главното управление на леката пехота (севернокорейските специални сили).

"Северна Корея изпрати голям брой военни строители в Монголия и Близкия изток в миналото, така че и сега показа значителен интерес да ги изпрати в Донецката народна република (ДНР) и Луганската народна република (ЛНР). Те могат да бъдат настанени в казарми, издръжката им е евтина и могат да започнат незабавно широк спектър от дейности. Генералният щаб на севернокорейската армия оцени това като чудесна възможност да спечели чуждестранна валута за страната. Така че севернокорейското правителство вече е подготвило заповед за изпращане на военни строители и техните гвардейски части в Донбас. Северна Корея чака заповед практически да настъпи към Украйна буквално всеки ден", твърди източник на японската медия.

Именно в този контекст в края на май в Москва се проведе среща между посланика на КНДР в Русия Син Хонг Чул и министрите на външните работи на ДНР Наталия Никанорова и на ЛНР Владислав Дейнего. По време на него бяха обсъдени практически въпроси на сътрудничеството на Северна Корея с тези страни.

* Кук Мун Ван е популярен южнокорейски журналист, политолог и режисьор. Той пише много за Северна Корея. Автор е на няколко книги по проблемите на Корейския полуостров.

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес